''Meyvenin Alası, Göksun'un Elması''

 

Göksun İlçemizin kendine has iklimi ve toprak koşulları nedeniyle kalite düzeyi oldukça yüksek olan Göksun Elmasının hem ülke hem dünya çapında tanınan bir ürün olması ve potansiyelinin artması hasebiyle 22 Ekim 2016 Cumartesi Günü, Göksun Kaymakamlığı, Göksun Belediye Başkanlığı, Göksun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Göksun Meslek Yüksekokulu tarafından tertip edilen Göksun 5. Elma Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

 

Festivale Kahramanmaraş Valisi Sayın Vahdettin ÖZKAN, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet SIĞIRCI yanı sıra pek çok davetli katıldı.

 

Sırasıyla Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun AYDIN, Göksun Kaymakamı Cengiz AYHAN, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN tarafından yapılan konuşmalar sonrasında mehteran takımının, folklor ekibinin, Göksun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Güreş ekibinin gösterileri ve Akrobasi Grubu gösterileri büyük beğeni ile izlendi.

 

Açılan bir çok stantta Göksun Elma Üreticileri ve ceviz gibi Göksun için önemli olan diğer tarım ürünleri, Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen tarımsal projeler tanıtılırken İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğünün açtığı stantta vatandaşlara elmanın sağlık açısından faydalarını anlatan kitapçıklar dağıtıldı. Festival alanında Büyükşehir Belediyesi aşure ikramında bulundu.

 

Her sene olduğu gibi bu festivalde de En Güzel Elmalar seçildi. En İyi Kırmızı Elma Dalında;1.İdris AYAR Kanlıkavak Mahallesi, 2.Orhan Gazi İNCE Çardak Mahallesi 3.Salim SERİN Temurağa Mahallesi, En İyi Sarı Elma Dalında; 1.Ömer BOZKURT Fındık Mahallesi,2.Şirvan AZGIT Kamışcık Mahallesi, 3.Bahri AZGIT Kamışcık Mahallesi seçildi ve plaketleri İlçe Kaymakamı Cengiz AYHAN ve KSÜ Rektörü Durmuş DEVECİ tarafından verildi.

 

 
Türkiye Cumhuriyeti Göksun Kaymakamlığı
Tel:0344 714 49 49
Fax:0344 714 10 16
E-posta:goksun@icisleri.gov.tr